Przejdź do treści strony Przejdź do menu Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do mapy biuletynu
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Reset:
Lektor:

Turystyka

Ważnym atutem w ożywieniu gospodarczym gminy Raciążek może stać się rozwój turystyki i rekreacji, dla których na obszarze gminy nie brak naturalnych i historycznych warunków. Określają je bogata w wydarzenia przeszłość i geograficzne położenie.
Mamy tu godne uwagi ruiny zamku, dawniej rezydencji biskupów kujawskich, kościół z przełomu XVI/XVII wieku oraz wiele przedmiotów, mogących stanowić niezbędne minimum do zorganizowania regionalnego muzeum.
Z krawędzi Wysoczyzny Kujawskiej roztacza się piękny widok na pobliski Ciechocinek i meandrującą w dali Wisłę. Przebywający w Ciechocinku kuracjusze w sanatoriach i innych obiektach, stanowią potencjał licznych turystów, zainteresowanych w zwiedzaniu tych miejsc.
Dodatkowym wykładnikiem atrakcyjności może być propogowana różnorodność biologiczna i ekologiczna występujaca w strefie otaczającej Raciążek.
Jednak same ruiny zamku oraz piękne widoki nie spowodują napływu turystów. Współczesna turystyka wymaga odpowiedniej oprawy i zaplecza gospodarczego, kulturalnego i organizacyjnego. Dziś turystyka łączy się z rekreacją i rozrywką.
Zapewne znajdą się chętni do zainwestowania w budowę obiektów gospodarczych i rozrywkowych, bez których trudno będzie przyciągnąć współczesnego turystę i wczasowicza do zwiedzania ciekawych widoków i historycznych miejsc.

HISTORIA ZAMKU

RUINY ZAMKU

Po prastarym zamku w Raciążku pozostały tylko ruiny.
Jednak zachowało się sporo informacji o nim w licznych źródłowych materiałach i opracowaniach.

Ruiny zamku Pierwszy drewniano-ziemny gród został wzniesiony prawdopodobnie w połowie XIIIw. przez biskupów kujawskich. Zbudowany był na krańcu wysokiego wzgórza, we wschodniej, najstarszej części wsi. Gród przy drugim obciążeniu przez Krzyżaków  1330 roku został zdobyty i zniszczony.

Nie wiadomo kiedy wzniesiono zamek, prawdopodobnie miało to miejsce, krótko po oblężeniu przez Krzyżaków, ponieważ biskupom zależało na posiadaniu niedaleko Włocławka swojej rezydencji.
Na pewno zamek wzniósł biskup Maciej z Gołańczy, który zmarł w 1364roku. Początkowo był to jeden budynek o rozmiarach 25x12m i wysokości łącznie z dachem około 20m. Z zachowanych opisów wynika, że posiadał 3 kondygnacje z 9 pokojami, o łącznej kubaturze 486m/3.

Ruiny zamku formę prostokąta i wysokość 4m. Wszystkie były przykryte 2 przęsłami sklepienia krzyżowo-żebrowego.
Do końca 1383 roku został on powiększony do rozmiarów 25x17m przez biskupa Zbyluta z Gołańczy, następcę Macieja. Rozbudowany zamek był regularnym prostopadłościanem, przykrytym wysokim, dwuspadowym dachem.
W jednej z jego izb znajdowała się kaplica.
Wtedy, także powstały obwodowe mury wzdłuż krawędzi zbocza. Ponadto przy południowym odcinku murów powstały zabudowania gospodarcze, tworząc osadę.

Kościół

Kościół parafialny pod wezwaniem Wszystkich Świętych i św.Hieronima pochodzi z XVI wieku.Wybudowano go w latach 1597-1612 z fundacji biskupa Hieronima Rozrażewskiego. Zbudowany został w stylu późnogotyckim ze szczytami renesansowymi, orientowany, murowany i uszkarpowany, kryty dachówką. Prezbiterium kwadratowe z półokrągłą absydą. Od północy zakrystia sklepionakrzyżowo. Szersza prostokątna nawa z wieżą od zachodu i przybudówką od północy z roku 1924, zasklepione kolebką z lunetami tęcza
z Chrystusem i figurami umieszczonymi nad splotem rzeźbinej winorośli w stylu barokowym z XVII wieku. Ołtarz wielki pochodzi z XVIw., zbudowany w stylu późnorenesansowym refundowany przez biskupa Rozrażewskiego.

Znak projektu Infostrada Kujaw i Pomorza 2.0, znak Fundusze Europejskie, znak barw Rzeczypospolitej Polskiej, znak Województwa Kujawsko-Pomorskiego, znak Unii Europejskiej Znak projektu Infostrada Kujaw i Pomorza 2.0, znak Fundusze Europejskie, znak barw Rzeczypospolitej Polskiej, znak Województwa Kujawsko-Pomorskiego, znak Unii Europejskiej

„Rozbudowa i modernizacja Systemu Regionalnego Biuletynu Informacji Publicznej Województwa Kujawsko-Pomorskiego” realizowana w ramach Projektu „Infostrada Kujaw i Pomorza 2.0", współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020 i ze środków budżetu Województwa Kujawsko-Pomorskiego